Catalán/Lliçó21a

Condicionals irregularsEditar

← Lliçó20a Lliçó 21a Lliçó22a →
Exercicis de la vint-i-unena lliç-


Verb anarEditar

La raíz a la que se añaden las terminaciones es ANIR-


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo aniria nosaltres aniríem
2a tu aniries vosaltres aniríeu
3a ell, ella aniria ells, elles anirien


Verb ferEditar

La raíz a la que se añaden las terminaciones es FAR-


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo faria nosaltres faríem
2a tu faries vosaltres faríeu
3a ell, ella faria ells, elles farien


Verb haverEditar

La raíz a la que se añaden las terminaciones es HAUR-


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo hauria nosaltres hauríem
2a tu hauries vosaltres hauríeu
3a ell, ella hauria ells, elles haurien

Lógicamente el verbo haver-hi sguirá dicho modelo:


hi hauria

Demà a la nit hi haurà un partit de futbol.(Mañana por la noche habrá un partido de fútbol).

Verb poderEditar

La raíz a la que se añaden las terminaciones es PODR-


Persona Singular colspan="2" | Plural
1a jo podria nosaltres podríem
2a tu podries vosaltres podríeu
3a ell, ella podria ells, elles podrien

Els verbs tenir i venirEditar

Estos verbos tienen dos infinitivos posibles tenir o tindre y venir o vindre. El condicional se conjuga a partir de tindre o vindre y, por lo tanto, se conjugan como los verbos de la 2ª conjugación acabados en una vocal. Las raíces són tindr- y vindr-, a las que se añaden las terminaciones del fututo.


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo tindria nosaltres tindríem jo vindria nosaltres vindríem
2a tu tindries vosaltres tindríeu tu vindries vosaltres vindríeu
3a ell, ella tindria ells, elles tindrien ell, ella vindria ells, elles vindrien

Els verbs voler i valerEditar

Es posible que en algunas zonas catalanoparlantes escuchéis a gente utilizar en vez de voler el infinitivo *voldre y en vez de valer el infinitivo *valdre, estas formas no son normativas y por eso, al menos en la escritura, no las debéis de utilizar porque se considerará un error. Pero estas formas nos servirán para el condicional de dichos verbos, ya que la raíz para formar el futuro de voler es VOLDR- y la del futuro de valer es VALDR-


Persona Singular colspan="2" | Plural Singular colspan="2" | Plural
1a jo voldria nosaltres voldríem jo valdria nosaltres valdríem
2a tu voldries vosaltres voldríeu tu valdries vosaltres valdríeu
3a ell, ella voldria ells, elles voldrien ell, ella valdria ells, elles valdrien

L'objecte directe en catalàEditar

En catalán hay una diferencia fundamental respecto al castellano en el objeto directo que consiste en que no se introduce por la preposición a, excepto en algunos casos que ya se verán más adelante. Pongamos algunos ejemplos:

Aquest matí he vist el teu nebot xativí.

Esta mañana he visto a tu sobrino setabense.


A Marràqueix vaig conèixer el gendre del rei del Marroc.

En Maraqués conocí al yerno del rey de Marruecos.


Els mossos d'esquadra van detenir un lladre al Museu Picasso.

Los mozos de escuadra detuvieron a un ladrón en el Museo Picasso.


Pronoms d'objecte directe: el, la els, lesEditar

Los pronombres de objeto directo, cuando éste va introducido por el artículo determinado (el, la, els, les), coinciden con dicho artículo. Pongamos algunos ejemplos:


Ja tinc el cotxe verd que t'agrada tant. Ja el tinc.

Ya tengo el coche verde que te gusta tanto. Ya lo tengo.


Què fas? Llegeixo la novel·la. La llegeixo.

¿Qué haces? Estoy leyendo la novela. La estoy leyendo.


En Pere neteja els vidres de la cuina. Els neteja.

Pere limpia los cristales de la cocina. Los limpia.


El manyà treu les claus de la butxaca. Les treu.

El cerrajero saca las llaves del bolsillo. Las saca.

La variació dels pronoms segons el lloc que ocupenEditar

Estos pronombres pueden ir situados delante del verbo o detrás. Además hay que tener en cuenta si el verbo comienza o acaba por consonante o vocal:


Pronom Ante verbo comenzado en consonante Ante verbo comenzado en vocal Tras verbo acabado en consonante Tras verbo acabado en vocal
el el el llegeixo l' l'escolto -lo llegir-lo 'l escolta'l

Normalmente el pronombre se sitúa delante del verbo, pero si se trata de un infinitivo, gerundio o imperativo, entonces los pronombres van detrás.

El pronom el davant un verbEditar

En este caso el pronombre el actúa como lo hace el artículo: si la palabra siguiente comienza por consonante no se apostrofa pero cuando la palabra siguiente comienza por vocal sí que se apostrofa:

Veig en Bel. El veig. (Veo a Bel. Lo veo)

Trepitjo el bolígraf. El trepitjo. (Piso el bolígrafo. Lo piso)

Escolto el disc. L'escolto. (Escucho el disco. Lo escucho)

Embolico el regal. L'embolico. (Envuelvo el regalo. Lo envuelvo)

El pronom el darrere un verbEditar

En este caso se sigue la misma lógica que delante de un verbo. Si acaba en vocal se apostrofa y si acaba en consonante no se apostrofa:

Vaig fer l'esmorzar. Vaig fer-lo (Hice el almuerzo. Lo hice)

Vols dur el pa? Vols dur-lo? (¿Quieres traer el pan? ¿Quieres traerlo?)

Vull veure el llibre. Vull veure'l (Quiero ver el libro. Quiero verlo)

Vas batre l'ou? Vas batre'l? (¿Batiste el huevo? ¿Lo batiste?)


Pronom Ante verbo comenzado en consonante Ante verbo comenzado en vocal Tras verbo acabado en consonante Tras verbo acabado en vocal
la la la llegeixo l' l'escolto -la llegir-la -la escolta-la
els els els llegeixo els els escolto -los llegir-los 'ls escolta'ls
les les les llegeixo les les escolto -les llegir-les -les escolta-les
← Lliçó20a Lliçó 21a Lliçó22a →
Exercicis de la vint-i-unena lliçó